fbpx
м. Київ, вул. Пирогова, 2
info@nilos.com.ua +380 (98) 700 37 37

Зупинення реєстрації ПН/РК – в чому підступ?

Перша «хвиля» зупинення реєстрації ПН влітку 2017 року накрила виробників, компанії, які виконують роботи, надають послуги, а також операції по передоплаті. Що само собою неймовірно, але факт. Тоді СМКОР запустилась в пілотному режимі і критерієм зупинки ПН була «ризиковість операції». Система реагувала на невідповідність кодів УКТЗЕД на вході і виході та блокувала реєстрацію ПН в очікуванні пояснень.

Початок 2018 року для бізнесу був вдалим – СМКОР відправили на доопрацювання. Але вже в березні було прийнято Постанову №117.

З’явилося поняття «ризиковість платника». У кодексі та інших нормативно-правових актах немає такого поняття, але податковий орган використовує його.

Досвідченим відомо, що при зупинці реєстрації ПН приходить квитанція в якій відразу пропонують подавати пояснення з підтвердженням. І, більшість починає подавати.

АЛЕ! Є нюанс на який необхідно звернути увагу.
Зупинка реєстрації ПН відбувається з декількох причин! І алгоритм розблокування відрізняється:

1) зупинка через «ризиковість операції» (п.п.2.1-2.4) – підготовка пояснень, збір, скан по операції і відправка на розгляд комісії. За результатами засідання якої ймовірно, що ПН зареєструють і проблема буде вирішена.
2) зупинка через «ризиковість платника» (пп.1.6 п.1) – також необхідно збирати і сканувати документи. Тільки в першу чергу подавати звернення на виключення з переліку ризикових суб’єктів господарювання.

Зупинка реєстрації ПН за пп. 1.6. п.1. означає, що для податкової, компанія – фіктивна. В Києві при подачі повідомлення на розблокування ПН, компаніями в переліку ризикових, з травня 2019 року – 100% відмова. Після відмови по поясненням – іноді є скарга, а по більшості залишається тільки подача позову до суду на розблокування ПН. Судовий розгляд і виконання рішення це орієнтовно рік. Тому потрібно виважено приймати рішення про подачу пояснень.

Розблокування та виведення з переліку ризикових платників це два окремих поняття!

Компанії навіть не підозрюють, що вони в переліку або знають, але не розуміють серйозності статусу. Плюс відсутність шляху виходу на законодавчому рівні призводить до того, що прибуток компаній зменшується і контрагенти відмовляються співпрацювати. А бухгалтера воюють з податкової і безуспішно намагаються розблокувати ПН.

Рекомендації та роз’яснення, коли компанія в переліку ризикових:
• якщо не вдається уникнути першої події – реєструємо ПН і включаємо в декларацію.
• ПН автоматом не зареєструються після виходу компанії з переліку ризикових.
• процес розблокування, частіше всього починається після виходу з переліку ризикових.
• необхідно перевіряти статус «ризиковості» в Електронному кабінеті при кожній реєстрації ПН.
• компанія сама по собі з переліку ризикових не вийде.
• якщо компанія вийшла з переліку ризикових, не означає, що вона не потрапить туди знову.