fbpx
м. Київ, вул. Пирогова, 2
info@nilos.com.ua +380 (98) 700 37 37

Розкішні податки: за що ми насправді платимо

Навесні податкова розсилала повідомлення про сплату податку на майно (ППР), більш відомого як податок на розкіш, і саме зараз наступає час його оплати. Фіскали порахували його суму і Вам залишається лише її сплатити, але чи варто поспішати? Помилки у розрахунках трапляються дуже часто, адже у податковій теж працюють люди. Давайте розберемо найбільш поширені приклади.

Кого стосується податок на розкіш?

Бізнес вже значний час платить цей податок.  З 2016 року громадяни, які мають землю, квартиру, будинки, автомобілі за певних умов мають його сплачувати.

Найбільше непорозумінь виникає при розрахунку податку на квартири/будинки, тому на ньому зупинимось детальніше.

Які будівлі обкладаються податком:

  • житлові будинки (або їх частки)
  • квартири
  • допоміжні будівлі: веранди, сараї, тощо.

Не зважаючи на обов’язковість сплати цього податку, є також пільги. Вони поширюються на:

  • жилові будинки понад 120 кв. м.
  • квартири понад 60 кв. м.

Якщо пощастило мати і квартиру, і будинок, то не обкладається податком площа у 180 кв.м.

До того ж, міські ради встановлюють додаткові пільги. Наприклад, в Києві звільнені від сплати податку гаражі та спортзали, а в Дніпрі – ще й басейни.

Ставка податку

Ставки встановлюються міськими радами. Наприклад, в Києві ставка становить 1 % від мінімальної зарплати за 1 кв.м., в Дніпрі – 1, 5%.

Цього року сплачується податок за 2018 рік, тому для розрахунку застосовується розмір мінімальної зарплати (на 01.01.18р.) – 3 723 гривні.

Приклад 1

У громадянина дві квартири в Києві. Одна 55 кв.м., друга – 35 кв.м. Чи повинен він сплачувати податок?

Відповідь: так

Адже пільга застосовується до площі всіх квартир, яка становить в даному випадку 90 кв.м. З них на 60 кв.м. застосовується пільга, а за 30 кв.м. сплачується податок.

Розмір податку за 1 кв.м. складає 1 % * 3 723 = 37 гривень 23 коп.

Сума податку до сплатити, становить: 30 кв.м. * 37, 23 грн. = 1 116 гривень 90 коп.

Приклад 2

У власності в м. Дніпро квартира (55 кв.м.) та будинок (150 кв.м.) з гаражем (12 кв.м.). З якої площі платиться податок та у якому розмірі?

Відповідь:

Площа гаража не враховується, адже у Дніпрі такі будівлі звільнені від податку.

Загальна площа  складає 55 + 150 = 205 кв.м.

Для розрахунку застосовуємо пільгу у 180 кв.м., оскільки є квартира і будинок.

Оподатковувана площа: 205 – 180 = 25 кв.м.

Ставка податку у Дніпрі складає 1,5 % від мінімальної зарплати, що дорівнює 55 грн. 85 коп. за 1 кв.м.

Сума податку становить 25 * 55,85 = 1 396 гривень 13 коп.

Як податкова отримує інформацію про майно?

При продажу/купівлі землі/будинку/квартири, Мінюст передає до органів ДФС дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Але інформація часто потрапляє до податкової неповна і недостатньо детальна.

Тому розрахунки податкової не завжди вірні.

Які типові помилки у розрахунках?

  1. Враховано площу на яку поширюється пільга (наприклад, гараж, місця для паркування).
  2. Нараховано податок за 2015 рік.

Податок сплачується лише з 2016 року. Однак податківці мають іншу думку, тому  «листи щастя» іноді містять податок і за 2015 рік.

  1. Невірно застосовано пільгу.

Це той випадок, коли податкова не враховує, що  у власності є квартира і частка будинку. Тому пільга нараховується на 60 кв.м., а повинна на 180 кв.м.

  1. Не враховано продаж майна.

Якщо протягом року відбувається продаж нерухомості, то податок нараховується за місяці володіння. Наприклад, якщо продаж відбувся у серпні, то продавець сплачує податок за 7 місяців (по липень включно). А за серпень податок нараховується покупцю.

Що робити, якщо допущено помилку?

Звіритися з податковою!

Для цього звертаються до Центр обслуговування платників податкової (ЦОП) із заявою та копіями документів на власність  В результаті фіскали мають зробити перерахунок податку. Якщо ні – зверніться до юристів.

Якщо податок  нараховано вірно?

Необхідно його сплатити протягом двох місяців з дня отримання ППР.

Перевіряйте поштову скриньку!

Лист податкової може бути не доставлено адресату з різних причин та повернутий в ДФС. У такому випадку він вважатиметься врученим. Так  можна пропустити строк сплати податку та буде нараховано пеню і штраф (10-20 % податку).

Тому краще до 1 липня з’ясувати у поштовому відділенні, чи не надходили листи, та тримати зв’язок із поштою.

Є варіант перевірки надходження ППР не виходячи з дому це Електронний кабінет. Щоб зайти в нього необхідно оформити електронний цифровий підпис (ЕЦП). Його можна оформити у ЦОПі з паспортом, кодом та флешкою. Або якщо Ви використовуєте Приватбанк – згенерувати його. В інтернеті розміщена покрокова інструкція за якою їх можна згенерувати самостійно.

Зайшовши в Електронний кабінет, заходите розділ «ЕК для громадян». Там вибираєте «Загальна інформація про платника». В цьому розділі відображається інформація про квартири/будинки/землю, якщо на них нараховується податок. Окрім того, нижче відображаються ППР.

Поки система адміністрування податку працює не ідеально, є сенс порахувати його самостійно. В разі чого – оскаржуйте рішення. Впевнені, Ви знайдете спосіб витратити гроші з користю.