fbpx
м. Київ, вул. Пирогова, 2
info@nilos.com.ua +380 (98) 700 37 37

Що робити, якщо розірвали договір про визнання електронних документів?

Однією з найбільш поширених проблем платників податків є розірвання податківцями договорів про визнання електронних документів в односторонньому порядку. Наслідком припинення такого договору є неможливість здавати звітність в електронному вигляді та, що набагато важливіше, неможливість вчасно реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі. Це в свою чергу призводить до штрафів як з боку контролюючих органів згідно вимог Податкового кодексу, так і з боку партнерів за господарськими договорами.

Причини розірвання договорів

Діючим законодавством визначено, що контролюючий орган може розірвати договір про визнання електронних документів в односторонньому порядку лише з двох підстав. Першою з них є скасування посилених сертифікатів електронних ключів за ініціативою самого підприємства, що має місце, наприклад, у разі зміни директора. Якщо платник податків не надав контролюючому органу новий сертифікат замість скасованого, слід чекати на розірвання договору.

Але більш поширеною підставою для розірвання договорів є зміна місцезнаходження платника податків. На думку контролюючих органів, про наявність цієї підстави свідчить також встановлення відсутності платника податків за місцезнаходженням. Така трактовка законодавства є досить спірною, однак все ж нерідко застосовується податківцями.

Відсутність за місцезнаходженням

Ще у минулому році встановлення податковою міліцією відсутності платника податків за місцезнаходженням мало набагато більше негативних наслідків. Зокрема, внаслідок такої процедури скасовувалась реєстрація підприємства платником ПДВ. На сьогоднішній день відповідна норма вилучена з Податкового кодексу.

Крім того, тепер державні реєстратори не отримують інформації від контролюючих органів про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Відтак платники податків більше не матимуть подавати державному реєстратору форми для підтвердження своєї адреси.

Однак, як бачимо, відсутність платника податків за місцезнаходженням все ще є основною причиною розірвання договору про визнання електронних документів. Тому важливо розібратись, у яких випадках проводиться процедура встановлення місцезнаходження.

Діючим законодавством передбачено декілька підстав для перевірки  місцезнаходження платника податків. Це, зокрема, невчасна подача звітності, наявність податкового боргу, проведення інших податкових перевірок, в рамках яких необхідне встановлення адреси підприємства. Також контролюючий орган може дійти висновку про необхідність такої процедури у разі, якщо пошта повертає запити та листи за зареєстрованою адресою місцезнаходження або платник податків ігнорує повістки до податкової міліції.

На практиці найбільш поширеною причиною перевірки місцезнаходження є наявність певних невідповідностей щодо платника податків у базах даних контролюючого органу. Це може бути пов’язано з проведенням сумнівних операцій або співпрацею з недобросовісними контрагентами, які використовують механізми ухилення від сплати податків. В такому випадку контролюючий орган надсилає запит про надання інформації щодо операцій, стосовно яких виникла підозра. У разі, якщо запит не був отриманий  або був проігнорований, застосовується процедура встановлення місцезнаходження. В результаті проведення таких заходів, контролюючий орган розриває договір про визнання електронних документів в односторонньому порядку. Відповідно, для уникнення негативних наслідків підприємству варто контролювати вчасне отримання поштової кореспонденції та відповідати на запити.

Поновлення договору про визнання електронних документів

Аби відновити нормальну роботу підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ, необхідно укласти новий договір про визнання електронних документів. Для цього договір формується у програмному забезпеченні, яке використовує підприємство, підписується за допомогою електронного цифрового підпису та надсилається до контролюючого органу. Але для отримання підтвердження про укладання договору, необхідно надати контролюючому органу інформацію про те, що підприємство справді знаходиться за своїм місцезнаходженням, про що укладений відповідний договір оренди, а також фактично здійснює виробничу, торгівельну або іншу діяльність, ніяк не пов’язану з механізмами ухилення від сплати податків.

Таким чином можна в короткі строки подолати проблему реєстрації податкових накладних та подання електронної звітності, що дозволить уникнути застосування штрафних санкцій.