fbpx
м. Київ, вул. Пирогова, 2
info@nilos.com.ua +380 (98) 700 37 37

Як позбутися “9 стану”?

Останні декілька років податкові інспектори практикують такий спосіб тиску на бізнес як встановлення так званого дев’ятого стану. І незважаючи на те, що в 2016 році саме поняття “дев’ятого стану” відсутнє навіть у внутрішніх класифікаторах податківців, справа його живе. Працівники податкової міліції досі практикують виїзні перевірки місцезнаходження платників податків, а податкові інспектори приймають рішення про відсутність підприємств за їх місцезнаходженням. Такі рішення вже не можуть стати підставою для анулювання реєстрації компанії платником податку на додану вартість, однак все ще мають низку серйозних негативних наслідків.

Причини встановлення відсутності платника податків за місцезнаходженням

Насправді податкові міліціонери перевіряють місцезнаходження далеко не всіх платників податків. Для того, щоб ваша компанія потрапила в списки на перевірку, мають бути певні причини. Окрім передбачених законом підстав проведення заходів із встановлення місцезнаходження, як то невчасна подача звітності або повернення поштою запитів на адресу платників податків, ігнорування повісток до податкової міліції, існує найбільш поширена причина перевірки місцезнаходження – наявність недобросовісних платників податків серед контрагентів підприємства. Інформація про контрагентів та їх діяльність, виконання ними податкових зобов’язань наявна в базах даних податківців. І якщо серед контрагентів платника податків є підприємства, які використовують схеми ухилення від сплати податків, такого платника податків обов’язково перевірять.

Варто зазначити, що уникнути негативних наслідків встановлення відсутності за місцезнаходженням, відповідаючи на всі листи, влаштовуючи чергування за юридичною адресою, будучі постійно присутніми та озброївшись камерами зовнішнього спостереження, не вдасться. Нерідкими є випадки, коли працівники податкової міліції здійснюють свою «перевірку» лише на папері, насправді ж виїзд на місце за юридичною адресою не здійснюється, ніякі запити не надсилаються, і телефонувати на підприємство теж ніхто не намагається.

Відсутність за місцезнаходженням – лише зручний привід, адже багато підприємств сьогодні користуються послугою придбання юридичної адреси, а фактично працюють іншому місці.

Наслідки встановлення “9 стану”

На сьогодні практикуються наступні заходи за наслідком встановлення відсутності за місцезнаходженням:

– розірвання договору з податковою інспекцією про прийняття податкової звітності, відмова у прийнятті звітів,

– неможливість реєстрації податкових накладних в системі електронного адміністрування ПДВ і відповідно штрафні санкції з боку держави згідно податкового кодексу та з боку партнерів згідно договорів.

Як зняти “9 стан”?

Аби позбутися “9 стану” та наслідків його встановлення, необхідно здійснити певні процедури, передбачені законодавством, як то підтвердження місцезнаходження, подання запиту на укладання договору про прийняття електронної звітності, тощо.

Однак самих лише цих дій недостатньо, адже як ми з’ясували, що істиною причиною “9 стану” є не відсутність платника податків за юридичною адресою, а наявність господарських операцій з сумнівними контрагентами. Тому для зняття дев’ятого стану необхідно переконати податківців, що насправді ваша компанія є добросовісним платником податків, реально здійснює свою діяльність, а не лише на папері, та не задіяна в схемах ухилення від сплати податків. І для цього має бути застосований цілий комплекс заходів – від написання листів, аналітичних довідок про діяльність підприємства, подання копій первинних документів по операціях, які викликають сумнів у одатківців, до особистого спілкування, налагодження співпраці. Керівник або головний бухгалтер підприємства можуть спробувати зняти “9 стан” в податковій самостійно, але краще в цій справі покластися на досвід юристів, які вже робили це неодноразово. Наша компанія допоможе вам позбутися неприємної позначки «за місцезнаходженням не знайдено» ефективно та у стислі строки, що є вкрай важливим в умовах блокування роботи підприємства через неможливість реєстрації податкових накладних.